Ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz teorię muzyki w klasie Marty Szoki i kompozycję w klasie Zygmunta Krauze w łódzkiej Akademii Muzycznej. Studiował podyplomowo w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w ramach 3-letniego kursu mistrzowskiego u Ivana Fedele. W latach 2011-2014 uczestniczył w CURSUS 1 i 2 – kursach muzyki elektronicznej i nowych technologii w paryskim IRCAM-ie. Wykształcenie uzupełniał podczas m.in. 13th Young Composers Meeting w Apeldoorn (2007), warsztatów z Klangforum Wien oraz Trilokiem Gurtu (La Biennale di Venezia 2007, 2008), sesji kompozytorskiej Voix Nouvelles w opactwie Royamount pod Paryżem z Brianem Ferneyhough (2009), Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt (2010), De Musica ovvero la fabbrica della creatività (Nuova Consonanza – Rzym) z Beatem Furrerem (2010), Markiem Andre (2012), Jerwood Opera Writing Programme w Aldeburgh (UK) z Giorgio Battistellim (2010-2011). Uczestniczył w programie opieki nad młodymi kompozytorami Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (2007-2010).

   Jego utwory są zamawiane i wykonywane w ramach festiwali muzycznych w Europie, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych i na Kubie przez takie zespoły jak Ensemble Intercontemporain, Ensemble MusikFabrik, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Ensemble Linea, Bang on a Can All Stars, Sinfonia Varsovia, Tokyo Philharmonic, Oslo Sinfonietta, Nikel, Algoritmo, Zone Expérimentale Basel, Meitar, E-MEX, Divertimento, Orkest de ereprijs, Orkiestra Muzyki Nowej. Jako kompozytor brał udział m.in. w: Gaudeamus Musik Week w Amsterdamie, Biennale Musica w ramach La Biennale di Venezia, festiwalach Manifeste i Season IRCAM w Paryżu, Bang On a Can Marathon, Noise Non-ferenc i MATA w Nowym Jorku, Les Espaces Sonores w Bazylei, Rondò w Mediolanie, Review of Composers w Belgradzie, Images sonores w Liège, Nuova Consonanza w Rzymie, Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, Festiwalu Prawykonań NOSPR, Poznańskiej Wiośnie, Łódzkich Spotkaniach Baletowych. 

   Jest laureatem kilkunastu konkursów kompozytorskich, m.in. Tokyo Compeititon for Chamber Music Composition, Reading Panel IRCAM, Franco Donatoni Award w Mediolanie, Biennale/ISB David Walter Competition w San Francisco, Salvatore Martirano Award w Illinois, Sun River Competition w Chengdu, a także stypendystą m.in. Internationales Musikinstitut Darmstadt, Citè des Arts w Paryżu, Aldeburgh Center of Music, rządu włoskiego, programu Młoda Polska, Stypendium im. Witolda Lutosławskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZAIKS, Marszałka Województwa Łódzkiego. Należy do ZKP, ZAIKS oraz PTMW.

   W roku 2013 jako pierwszy w historii Polak został zwycięzcą prestiżowego Toru Takemitsu Award, największej nagrody kompozytorskiej Japonii, przyznanej mu przez Sir Harrisona Birtwistle'a. Rok później został ogłoszony Artystą Rezydentem Miasta Paryża. Pięciokrotnie rekomendowany do nagrody Paszporty Polityki. W latach 2013 oraz 2015 nominowany do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Obecnie reprezentuje Polskę w programie współpracy kulturalnej między Chinami a 16 krajami europejskimi w formacie „16+1”. W 2017 roku uhonorowany Odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi oraz w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Ponadto wykłada kompozycję, instrumentację, analizę dzieła muzycznego i muzykę elektroniczną w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w roku 2013 otrzymał stopień doktora, a w roku 2016 doktora habilitowanego sztuki. 

   Muzyka Marcina Stańczyka jest publikowana nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

więcej:

http://brahms.ircam.fr/marcin-stanczyk

http://culture.pl/pl/tworca/marcin-stanczyk

http://culture.pl/pl/artykul/marcin-stanczyk-rezydentem-paryza

http://www.international-recollets-paris.org/stanczyk-marcin-235-artist.html

http://www.koryfeusz.org.pl/pl/2015/nominacje/osobowosc-roku/marcin-stanczyk

http://linktopoland.com/pl/marcin-stanczyk-polskim-reprezentantem-w-chinach/


© 2010 Marcin Stańczyk
Projekt: Renata Leszczyńska